212631

Багато людей вважають саме ніч з 13 на 14 січня істинним Новим роком, адже він старійший, а значить і більш справжній. Нове літочислення було введено не так вже й давно – у 1918 році. Саме тоді було впроваджено новий календар, за яким після 31 січня настало… 14 лютого. Така дивна реформа відбулася тому, що попередній календар було визнано неточним. Дотепер багато дат згадують і святкують за старим і за новим стилем літочислення.

В Україні традиція відзначати Старий Новий рік, пов’язана ще й з церковними святами. Так, 13 січня святкується день преподобної  Меланії (Меланки, Маланки, Міланки), а 14 січня – Василія.

127638_shutterstock_44206708

Ще один момент – сучасний Новий рік випадає на різдвяний піст, який закінчується 7 січня, тож на Старий Новий рік вже можна святкувати від душі.

Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про майбутні урочистості і погостювати, в народі так і називається – гостини Меланки.

За традицією, на Меланки (13 січня) готували ситну їжу на вечерю, тому його ще називали Щедрим. Щедра кутя – обрядова їжа, яка готувалась на Новий рік, на відміну від «пісної» (6 січня за новим стилем), вона мала бути чим «багатша», тим краща. І тому для її приготування не шкодували не тільки родзинок, маку, меду та горіхів, але й густих, солодких вершків . А ще на стіл ставились смажені ковбаси, печене м’ясо, холодець, сир, яєчню, млинці з підливою, кров’янку. У центрі новорічної обрядової їжі знаходилося м’ясо свині, яка через свою плодючість сприймалася як символ врожайності.

porosya

Кожна господиня прагнула наготувати до Щедрого вечора якомога більше страв, тому що, згідно стародавнього повір’я, як людина проводить старий рік і зустріне новий, таким буде для неї і весь наступний рік.

Після вечері, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, щоб «Новий рік зустріти в мирі та злагоді».

o-00131709-a-00019441

Згідно з традицією, ввечері 13 січня – і до опівночі, ходять щедрувати – “водять Меланку» А вже вранці 14 січня – ходять посівають, та до полудня. Щедрують – дівчата, посівають – хлопчики, але не навпаки, щоб успіх і щастя не налякати.

Щедрівки та “посівалки” – це добрі побажання у віршованій формі або пісні, якими гості величають господаря, вітаючи із зимовими святами.

Добрий вечір, щедрий вечір!

Добрим людям на здоров”я!

Я бажаю Вам любові!

Щоб в Вас хліб не перевівся!

Від їжі щоб стіл ломився!

Щоб і вдома, і на полі

Вам всього було доволі!

Діти щоб були здорові!

Друзі щоб з”являлись нові!

Щоб була до Бога віра!

Мені ж грошей повна міра!!!:)))

Добрий вечір, щедрий вечір!

Добрим людям на здоров’я!

Першим посівальником  14 січня, на Старий Новий рік, обов’язково повинен бути чоловік, який принесе в дім щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять – тільки хлопці. Вони набирають зерно у рукавички або торбинку та вирушають спочатку до своїх хрещених батьків, а потім і до інших родичів і сусідів.

Сію, вію, посіваю, з Новим роком вас вітаю!

На щастя, на здоров’я та на Новий рік,

Щоб уродило краще, ніж торік,–

Жито, пшениця і всяка пашниця,

Коноплі під стелю на велику куделю!

Будьте здорові з Новим роком та Василем!

english-songs-for-children

Із сучасного:

Щоб євро було сховане в коморі,

Щоб сало рохкало у дворі,

Щоб в гаражі стояв Феррарі,

В сараї -Лексус ще у парі,

У хаті -з мрамору камін,

Та і бассейн, хоча б один.

Щоб гідромассажер з Джакузі,

Щоб Хенессі бовталось в пузі.

ВІТАЮ І3 СТАРИМ-НОВИМ РОКОМ!

Вважається, що ця пора чарівна, коли, як кажуть старі люди, що небеса відкриваються над землею і самі боги і божества, духи і ангели, і всі, які тільки можна уявити собі, вищі сили стають ближче і доступніше нам. В цей час здійснюють святкові ворожіння. І ворожба дозволяється до самого Хрещення і не вважаються гріховною, хоча в іншу пору року вже не вітається.

Наприклад, ліпили і варити вареники, частина яких з сюрпризами. Якщо попадалася:

Борошно – до мук, страждань,

Квасоля – до дітей,

Ґудзик – до обновок,

Цукор – життя солодке,

Сіль – не дуже солодке,

Перець – життя з перчиком,

Нитка – до дороги,

Копійка – до грошей

large_vareniki_s_kartoshkoy_i_lukom1

У кожній місцевості (навіть у кожній сім’ї) значення сюрпризів можуть відрізнятися, але сама традиція дуже тепла і дружня – дозволяє зібратися і поспілкуватися всій сім’ї. А ще проводиться ритуал спалення проблем. Він просто необхідний!

Беруть невелику тарілочку, і ріжуть маленькі листочки паперу, на кожному з яких пишуть те, що хотіли б залишити в минулому році: хвороби, страхи, сльози, розчарування. Але, писати треба не «в загальному», а конкретно. Наприклад, якщо несете в собі тягар недавньої сварки з супротивною Люською – про неї і пишіть. Переживаєте, що немає хорошої роботи – пишіть. Вказуйте конкретно чого бракує і що турбує.

Потім спаліть кожен цей листок в підготовленій тарілочці із словами вдячності, тому що з цим вогнем прийде не просто полегшення, а рішення всіх насущних проблем!

1181314921_34647300x300

Все зараховується – Бог то все бачить! Небеса-то відкриті! Тому неодмінно скористайтеся чудесами Старого Нового року, і «домовитесь» з Всесвітом про виконання заповітного бажання!

Гадайте, жартуйте, щедруйте, святкуйте і не забувайте вітати своїх друзів і близьких. Нехай збудуться всі ваші мрії та надії в Новому році!

image001
З повагою, Меланка)

      Залишити коментар


UA TOP Bloggers Український рейтинг TOP.TOPUA.NET